Diergaarde Blijdorp in Rotterdam heeft een aantal ‘probleem’ stokstaartjes gedood, omdat ze in de groep verwikkeld waren in een strijd om territorium. Het is onduidelijk om hoeveel stokstaartjes het gaat; een woordvoerder schat het aantal op zeven. Het is de zoveelste keer dat een dierentuin ingrijpt in een populatie van dieren onder hun zorg.

'probleem'stokstaartjes
Stokstaartjes (ter illustratie) | Foto: publiek domein

In de natuur leven stokstaartjes in strak georganiseerde sociale groepen van ongeveer twintig leden. Elke groep heeft een dominant mannetje en een even zo dominant vrouwtje. Ontmoetingen tussen groepen eindigen vaak in agressief gedrag. Stokstaartmannetjes die in een conflict het onderspit delven, gaan meestal ergens anders heen. Maar dat kan in een dierentuin niet. Dat zorgde in Blijdorp voor onderlinge gevechten, zegt de woordvoerder. Dat wil volgens hem niet zeggen dat het verblijf van de stokstaartjes te klein is.

‘Probleem’ stokstaartjes

Volgens Blijdorp heeft de dierentuin nog wel geprobeerd de ‘probleem’ stokstaartjes uit de groep te halen en aan te bieden bij andere Europese dierentuinen. Volgens de woordvoerder was daarmee inslapen “jammer genoeg de consequentie.” Hij zei verder:

“De stokstaartjes vochten elkaar de groep uit. Het is voor niemand leuk, maar het gebeurt heel af en toe.”

Dierentuin in Nieuw-Zeeland euthanaseert leeuwen na sluiting

Het is niet voor het eerst dat dierentuinen ingrijpen in een groep dieren. Soms is er onvoldoende ruimte, soms is de samenstelling van de groep reden tot actie. In alle gevallen komt het neer op de niet-natuurlijke situatie waar de dieren in zitten. Zoals de stokstaartjes die bij volwassenheid een eigen territorium gaan zoeken. Die ruimte hebben ze niet, ze kunnen nergens heen. Natuurlijk is het vervelend voor de verzorgers, en staan de dierentuinen treurig de pers te woord. Maar het feit dat het bedrijfsmodel van een dierentuin zijn beste tijd gehad heeft, komt zelden aan bod. Ook de fokprogramma’s die de soort in stand zouden moeten houden, zijn niet overtuigend. De dieren komen immers nimmer in het wild terecht. De dieren worden gefokt voor een leven in gevangenschap.

Bron:

  • Nu.nl
  • Lees ook op Animals Today

Leeuwinnen DierenPark Amersfoort naar Hongarije voor fokprogramma

©AnimalsToday.nl LL

Gerelateerde berichten