Illegale handel in berberapen wordt vanaf nu zwaar strafbaar. Dat hebben landen vandaag, op Wereld Dierendag 2016, definitief besloten tijdens de CITES-top over bedreigde planten- en diersoorten in Johannesburg.

De berberaap is het meest in beslag genomen CITES-genoteerde levende zoogdier in de EU. Handel in berberapen was dus al verboden, maar autoriteiten waren nog niet verplicht om overtreders aan te pakken. Doordat de berberaap nu de hoogst mogelijke beschermstatus krijgt tegen illegale handel en stroperij, kunnen overtredingen niet langer ongestraft blijven. Stichting AAP-directeur David van Gennep:
“Als je nu gepakt wordt, ga je zonder pardon de bak in.”
Exotische huisdierenmarkt
Berberapen dreigen uit te sterven, grotendeels door de illegale handel bestemd voor de exotische huisdierenmarkt in Europa. Volgens de laatste tellingen zijn nog maar 6.500 tot 9.100 berberapen over in het wild. Het grootste deel van de populatie bevindt zich in het Atlasgebergte van Marokko, maar in Europa staan zij vooral bekend als de ‘Gibraltar aapjes’. Van Gennep:
“Door beschermstatus te verhogen naar de Appendix I van CITES, kunnen we eindelijk voorkomen dat ook de laatste berberaapjes uit het wild worden geroofd om in Europa als huisdier te worden verkocht.”
Volgens Stichting AAP leven er momenteel zo’n 3000 berberapen als huisdier op het Europese continent. Door de verhoogde beschermstatus wordt ook het thuis houden van een berberaap in alle landen streng verboden.
Handhaving versterken
In Nederland is het al sinds de jaren zeventig verboden om apen als huisdier te houden. Toch is de berberaap de meest aangemelde primatensoort voor opvang bij Stichting AAP, veelal afkomstig uit landen als Frankrijk en Spanje. Stichting AAP pleit daarom al 15 jaar voor een hogere beschermstatus voor deze apensoort. Een berberaap kan in Europa zo’n 2.000 euro opleveren. Van Gennip:
“Door straffen te verhogen en handhaving te versterken, loont het straks niet meer om in deze apen te handelen.”
Het door de EU en Marokko ingediende voorstel werd vorige week al officieus aangenomen tijdens de internationale CITES-conferentie. Lidstaten kregen echter nog wel enkele dagen de tijd om bezwaar aan te tekenen. Vandaag, op Wereld Dierendag, werd de beslissing om de berberaap te verplaatsen van Appendix II naar Appendix I van CITES formeel bekrachtigd.
Olifanten
Gisteren werd helaas bekend dat olifanten niet onder Appendix 1 vallen. De EU-landen hebben hierover geen stem uitgebracht, waardoor olifanten niet de hoogste beschermstatus hebben gekregen. Zodra de CITES-conferentie voorbij is zal PiepVandaag.nl een overzicht plaatsen met de belangrijkste beslissingen.
Persbericht Stichting Aap
Strijd mee tegen dierenleed!
Redactie AnimalsToday.nl
Gerelateerde berichten
1 Comment
Reageren is niet meer mogelijk.
Blog Karen Soeters
Strijd mee tegen dierenleed!
Wil je ons werk op een bijzondere manier steunen, bijvoorbeeld met een mooi cadeau? Dat kan! Via Birdwise.nl gaat € 7,50 bij aankoop van een vogel of ander dier direct naar House of Animals. Een extra goede reden om zo’n mooie decoratieve tuinvogel, eekhoorn of egel te bestellen. Klik op de foto’s voor meer informatie.
Check ons op Instagram
Gedwongen ‘lockdown’ koeien vermindert emotioneel welzijn https://t.co/sluTslvgst #AnimalsToday
VolgHelp stichting Scheldekat na brandstichting kattencaravan https://t.co/gDPtPsNmWo #AnimalsToday
VolgVanmiddag om half 4 op Facebook House of Animals en om half 5 Insta #mymomsam een update over Sam en de biggen!… https://t.co/gAiHhDoFlR
Volg
Mooi. Toch weer een stap in de goede richting voor dieren en natuur. Dat de rest maar snel mag volgen voor het echt te laat is.