Europese dierenorganisaties hebben een petitie met bijna 50.000 handtekeningen overhandigd aan de Europese Commissie over diertransporten. Zij roepen de Commissie op om het exporteren van levende dieren naar crisis- en oorlogsgebieden te verbieden. Volgens de organisaties worden jaarlijks tienduizenden dieren blootgesteld aan onaanvaardbare risico’s wanneer zij per schip worden vervoerd naar regio’s waar oorlog woedt en hun veiligheid allerminst kan worden gegarandeerd.

De petitie werd afgelopen week aangeboden door de Duitse Animal Welfare Foundation (AWF) en de Franse Welfarm. De actie volgt op maandenlange oproepen aan de Europese Commissie om in te grijpen.
Lange reizen op zee
Voor veel dieren begint het leed al lang voordat zij hun bestemming bereiken. Runderen, schapen en geiten worden in Europese havens op schepen geladen om vervolgens dagen of zelfs weken onderweg te zijn naar landen buiten de Europese Unie. Deze reizen zijn vaak een lijdensweg voor de dieren. Tijdens diertransporten kampen dieren regelmatig met hitte, uitputting, verwondingen, ziekte-uitbraken en een gebrek aan ruimte. Op zee zijn veterinaire voorzieningen beperkt en kunnen problemen niet altijd worden opgelost. Voor dieren die ziek raken of gewond raken onderweg is hulp niet altijd beschikbaar.
Eenmaal aangekomen wacht hen bovendien vaak een nieuwe beproeving. In veel bestemmingslanden gelden lagere dierenwelzijnsnormen dan binnen de Europese Unie en ontbreekt effectief toezicht op de behandeling en de slacht van dieren na aankomst.
Oorloggebieden
Volgens de dierenorganisaties worden deze problemen nog ernstiger wanneer dieren worden vervoerd naar oorlogsgebieden of gebieden waar sprake is van ernstige politieke instabiliteit. Sinds februari 2026 vertrokken volgens AWF meer dan vijftig transporten met levende dieren vanuit Europese havens naar bestemmingen in de oostelijke Middellandse Zee en het Rode Zeegebied. Het merendeel was bestemd voor Israël. Andere diertransporten gingen naar onder meer Libanon, Syrië, Jordanië, Saudi-Arabië en Somalië.
De meeste schepen vertrokken vanuit de Roemeense haven Midia. Ook havens in Kroatië, Portugal, Slovenië en Ierland werden gebruikt voor de export van levende dieren. Wat volgens de organisaties bijzonder zorgwekkend is, is dat de handel ondanks de verslechterende veiligheidssituatie nauwelijks lijkt af te nemen. Dezelfde schepen voeren soms meerdere keren achter elkaar dezelfde route, wat volgens de onderzoekers wijst op een structurele handelsstroom en dus niet op incidentele diertransporten.
Omgekomen door explosief
De zorgen van de dierenorganisaties zijn terecht. Eind mei kwam een schip met ongeveer 4.000 schapen en geiten in de problemen nadat het vermoedelijk werd geraakt door een drone of explosief. Het schip leed schipbreuk en alle dieren kwamen om het leven. Maria Boada Saña, dierenarts en projectleider voor zeetransporten bij AWF, verwoordt de situatie als volgt:
“Dieren zijn de vergeten slachtoffers van deze oorlog. Het is onverantwoord om hen te blijven vervoeren naar een regio waar bommen vallen en essentiële infrastructuur wordt vernietigd.”
Around 4,000 goats and sheep destined for Eid Al-Adha in Sharjah are believed to have died after a livestock ship from Somalia was struck, caught fire, and sank off the coast of Oman. Live exports cause extreme suffering. Please consider a plant-based diet to help farmed animals. #FriendsNotFood
— Animal Defenders International (@animaldefenders.bsky.social) 5 juni 2026 om 12:37
Brief over diertransporten
Aan de petitie gingen andere acties vooraf. Twee maanden geleden stuurden meer dan 25 dierenorganisaties al een gezamenlijke brief aan de Europese Commissie met het verzoek om diertransporten naar oorlogsgebieden te stoppen. Volgens de organisaties bleef een inhoudelijke reactie uit. Toen de petitie werd aangeboden, gingen vertegenwoordigers van de Animal Welfare Unit van DG SANTE van de Europese Commissie medio juni wel in gesprek met de initiatiefnemers.
De organisaties spreken van een constructief overleg, maar zeggen tegelijkertijd teleurgesteld te zijn over de uitkomst. Volgens hen maakte de Commissie duidelijk dat zij vooralsnog geen Europees verbod op dergelijke diertransporten wil instellen. In plaats daarvan wees de Commissie op de verantwoordelijkheid van individuele lidstaten om zelf maatregelen te nemen en exporten naar risicogebieden eventueel te beperken of stop te zetten.
Commissie kan meer doen
Hoewel de vraag, of de Europese Commissie deze diertransporten naar oorlogsgebieden kan verbieden, of dat dit juist aan de lidstaten is, misschien niet eenduidig te beantwoorden is, zijn er wel degelijk argumenten die spreken voor actie van de Commissie om te handelen. Europese regelgeving schrijft namelijk voor dat dieren tijdens transport worden beschermd tegen verwondingen en onnodig lijden en dat hun veiligheid gedurende de reis moet worden gewaarborgd. Dierenorganisaties betogen dat het moeilijk valt in te zien hoe aan die verplichtingen kan worden voldaan wanneer dieren worden vervoerd naar gebieden waar militaire aanvallen plaatsvinden, havens onder druk staan en de veiligheidssituatie voortdurend verandert.
Zij wijzen er bovendien op dat er alternatieven bestaan. In plaats van levende dieren zouden ook vlees en karkassen kunnen worden geëxporteerd. Daarmee wordt voorkomen dat dieren dagenlang worden blootgesteld aan stressvolle en potentieel levensgevaarlijke omstandigheden.
Probeer lidstaten te overtuigen
Nu een Europees verbod voorlopig lijkt uit te blijven, vragen de organisaties de Europese Commissie ten minste om lidstaten expliciet op te roepen geen exportvergunningen meer af te geven voor diertransporten naar oorlogsgebieden waar de veiligheid van dieren niet kan worden gegarandeerd.
Daarnaast pleiten zij voor strengere controles op bestaande diertransporten en voor scherpe monitoring van de vergunningverlening voor exporten naar risicoregio’s. Ook hopen de organisaties dat bij de herziening van de Europese Transportverordening regels worden opgenomen voor langeafstandstransporten en dat het vervoer van levende dieren naar conflictgebieden uiteindelijk geheel wordt uitgesloten.
Voorlopig lijkt de handel echter door te gaan. Zolang de Europese Unie dit toestaat, ondervinden jaarlijks tienduizenden de gevolgen van oorlog en instabiliteit.
Bronnen:
- Tierschutzbund Zürich
- The Animal Reader
- Eurogroup for Animals
- Lees ook op Animals Today:
Europese Raad maakt geen tijd voor verbetering veetransporten
Vlaanderen breidt verbod op lange diertransporten uit naar juni
©AnimalsToday.nl Femke Oosterbaan Martinius – redacteur dierenrecht





Schokkend, wat een leed!