De afgelopen 15 jaar zijn mangrovebossen zich wereldwijd aan het herstellen, na een forse terugval tussen 1984 en 2010. Dit blijkt uit nieuw onderzoek gepubliceerd in Science. Mangrovebossen groeien langs tropische kustgebieden en zijn heel belangrijk voor dieren als vissen en voor de opname van broeikasgas CO2.

Herstel mangrovebossen goed voor dier en klimaat
Herstel mangrovebossen is goed voor dier en klimaat | Foto: publiek domein

Tussen 1984 en 2010 verdween maar liefst 12.000 vierkante kilometer aan mangrovebos. Dit is gebleken uit de analyse van satellietbeelden gemaakt door NASA. Sinds 2010 is er echter weer een fors herstel waar te nemen wat het eerdere verlies inmiddels bijna heeft goedgemaakt.

mangrovebossen
Mangroves nemen veel CO2 op | Foto: publiek domein

Mangrovebossen staan onder druk door klimaatverandering en de stijging van de zeespiegel. Ook menselijke activiteiten als de aanleg van havens kunnen een bedreiging vormen. Uit het onderzoek bleek dat mangroves zich snel herstellen zodra mensen zich er niet meer mee bemoeien en ze met rust laten. In Indonesië en Myanmar leidde dat tot nieuwe aanwas. Ook herstelprojecten droegen bij de toename van het aantal mangrovebossen.
.

.
Niet alleen beschermen mangrovebossen de kust tegen stormen en vloedgolven, ze zijn ook essentieel voor dieren. De kenmerkende wortels in het water maakt de kustbossen ze tot de ideale kraamkamer voor diverse vissoorten en andere zeedieren. Bovendien nemen mangrovebossen van zichzelf meer CO2 op dan andere bossen op aarde.

Bronnen:

Overbevissing halveert haaien en roggen populatie

©AnimalsToday.nl BVR

Gerelateerde berichten