Al jaren wordt juridisch strijd gevoerd over hoe om te gaan met de konijnenpopulatie rondom een Landal vakantiepark op Texel. Het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, het vakantiepark en dierenorganisaties Fauna4Life en Animal Rights staan lijnrecht tegenover elkaar. Deze week dient het hoger beroep over de in 2023 afgegeven en in 2024 opgeschorte afschotvergunning.

Wat voor sommigen een simpel besluit zou kunnen zijn, is in Texel uitgelopen op een lange juridische weg. In 2023 kreeg Landal vakantieparken een vergunning om de op en rond het park levende konijnen af te schieten. Zij zouden overlast veroorzaken en schade aanbrengen. Het park kreeg een jachtontheffing, met als voornaamste reden dat de konijnen bij het park niet in contact stonden met de overige populaties op Texel. Ingrijpen en afschieten zou dus geen gevolgen hebben voor die andere populaties, die het al moeilijk hebben. Niet voor niets is de konijnenjacht al sinds 2022 verboden.
Het gaat slecht met konijnen in Nederland
Al decennia lang neemt het aantal konijnen in Nederland af. Dat komt voor een groot deel door ziekten, zoals myxomatose en RHD1 en 2. Juist voor de duingebieden zijn konijnen echter van grote waarde. Ze grazen graag planten die in de duinen snel kunnen overheersen, zoals jong gras of duindoornplantjes. De holen die ze graven beïnvloeden de zandverstuiving in positieve zin, doordat met name kalk over het zand wordt gestoven. Bepaalde plantjes maken daar dankbaar gebruik van. Net als sommige dieren die gebruik maken van oude holen als schuilplaats of broedplaats. Soorten als de tapuit of de bergeend profiteren daarvan. Naast schattig, zijn konijnen dus van groot belang voor de biodiversiteit in hun leefgebied.
Fauna4Life en Animal Rights kwamen dan ook op voor de konijnen op Texel. Zij tekenden bezwaar aan, met het argument dat niet gekeken was naar andere manieren om ‘het probleem’ op te lossen. Dat leidde eind 2024 tot het besluit van de Omgevingsdienst om de dieren niet langer te laten doden, maar te vangen en elders uit te zetten. Een stap in de goede richting, maar alsnog bleef de vraag wat precies het probleem was met de konijnen. Volgens het vakantiepark geven de dieren overlast en brengen ze schade aan. Daarvan is echter geen bewijs geleverd, en als er schade is van graven of knagen, valt dat onder het gebruikelijke bedrijfsrisico. Immers, het park heeft er zelf voor gekozen om zich midden in een duingebied te vestigen.
Konijnen op Texel leven samen
Hiermee was de kous nog niet af, de dierenbeschermers gingen in hoger beroep. Want afschieten was helemaal uit den boze, maar vangen en verplaatsen zou ook niet helpen. Als het gebied, in tegenstelling tot wat in de vergunning staat, niet afgesloten is van andere populaties, heeft dat immers geen zin. Dan lopen de dieren gewoon in en uit. Vangen en verplaatsen zou alleen maar gedoe opleveren, en stress voor de dieren.

Het hoger beroep in deze zaak dient deze week, op 16 oktober. De basis van deze zaak is een onderzoek dat in januari is ingesteld, en dat heeft aangetoond dat er inderdaad graafsporen voorkomen langs de hekken van het park. Inmenging in andere populaties is dus niet uit te sluiten. De Omgevingsdienst heeft Landal daarvan in kennis gesteld, en aangegeven dat konijnwerende maatregelen moeten worden genomen als het park niet met de konijnen wenst te worden geconfronteerd. Ook dient Landal ecologisch te onderbouwen dat geen inloop van konijnen te verwachten is na het nemen van die maatregelen.
Konijnen blijven leven op Texel?
Totdat dit alles in orde is, mag Landal geen konijnen doden. De ontheffing van april 2023 is nog steeds opgeschort. Als het aan Animal Rights en Fauna4Life ligt, gaat de gehele vergunning de prullenbak in. Zij gaan ervan uit dat Landal in gebreke blijft en dat daarmee het afschieten van een bedreigde diersoort op Texel permanent verboden blijft.
Bron:
©AnimalsToday.nl Laura Lancée




