Paarden stonden vorige week centraal in de harddraverij op het Heemskerkse volksfeest. De Marquettelaan werd op 4 september omgetoverd tot een heuse parcours. Maar een incident met een van de paarden tijdens de harddraverij roept de vraag op hoeveel plezier de paarden zelf beleven aan deze traditie.

Paardenleed tijdens harddraverij Heemskerk
Paardenleed tijdens harddraverij Heemskerk | Foto: publiek domein

Paard Nance BB sloeg volgens toeschouwers op hol tijdens de eerste omloop van de wedstrijd. Pikeur Thomas Bos viel uit de sulky (tweewielige kar), doordat het karretje schade had opgelopen. Het paard reageerde klaarblijkelijk zeer geschokken en rende zonder rijder verder. Het leek het publiek in te willen rennen. Maar het dier rende uiteindelijk het stalterrein op, waar het uiteindelijk tot stilstand kwam bij een rij geblindeerde veiligheidshekken die niet open kunnen. Het arme dier werd enkele minuten laten wederom voor een sulky gespannen en moest de parcours voortzetten met een andere pikeur.

Controversie harddraverij

Sinds 1925 vormt de harddraverij een jaarlijkse traditie in Heemskerk (Noord-Holland). Om deze reden moest de gemeente dit jaar extra uitpakken om dit honderd jarig bestaan van het dorpsevenement te vieren. Er zijn dan ook veel toeschouwers op af gekomen, zowel om te gokken als om de feestelijkheden bij te wonen.

Deze zogenaamde sport is populair in de gemeenten waar het wordt gehouden. Paarden moeten in een rechte baan van 300 meter tegen elkaar racen en hierbij een sulky met pikeur voorttrekken. Tegelijkertijd is er veel felle kritiek op deze vorm van volksvermaak. Feest voor het volk. Maar is het ook feest voor de paarden?

Dierenwelzijn

Dierenactivisten zetten grote vraagtekens bij het welzijn van de paarden. Voor de wedstrijd worden zij namelijk behandeld met diverse dwangmiddelen, zoals een bit, mondketting, opzetteugel met opzetbit (die de neerwaartse beweging van het hoofd blokkeert), sidepole (die zijwaartse buiging van het hoofd beperkt), neusriem (die de mond afsluit en openen verhindert), keelplaat (die tussen de kaken bij de hals drukt en buiging van het hoofd blokkeert), en soms moeten de paarden de race zelfs doorstaan met een vastgebonden tong.

Stichting Dier&Recht bracht in 2023 een rapport uit over het ernstige dierenleed dat komt kijken bij het gebruik van dwangmiddelen in de paardensport.

Niet alleen zorgen deze hulpmiddelen om paarden in de harddraverij aan te sporen voor bloederige monden, schade en pijn, maar genereren daarnaast ook grote stress. Dier&Recht benadrukt de signalen van stress bij paarden, zoals het openen van de mond, het meer dan vijf seconden naar achteren houden van de oren of de oren scheef houden, rimpels boven het oog, opgetrokken neusgaten en verstarring van de spieren in het aangezicht van het paard.

Bekijk hier een voorbeeld van de harddraverij (gemeente Schagen):

Harddraverijvereniging: geen dierenleed

De Harddraverijvereniging Heemskerk stelt echter dat er absoluut geen sprake is van dierenleed. De voorzitter van Harddraverijvereniging Heemskerk, Gerard Post Uiterweer, zegt daarom tegenover het Noordhollands Dagblad dat dierenactivisten het publiek een “sterk verhaal” voorhouden. Hij noemt het voorval slechts een kwestie van materiaalpech en wat materiële schade. De paarden zouden namelijk wel degelijk goed – en met alle liefde – worden verzorgd en tevens regelmatig worden gecontroleerd door de dierenartsen die permanent aanwezig zijn.

Deze dierenartsen zijn echter wel hun eigen dierenartsen en geen onafhankelijke dierenartsen die de paarden onderzoeken en een onafhankelijke opinie vormen.

Niet van deze tijd

Karen Soeters, oprichter van House of Animals, over harddraverij:

“Tradities brengen mensen samen en zorgen voor verbondenheid, maar ze mogen nooit ten koste gaan van dieren. Paarden zijn gevoelige dieren die lijden onder dwangmiddelen, stress en pijn in de harddraverij. Dat past niet meer bij de tijd waarin we leven.”

Kortom: het feest voor de mens is totaal geen feest voor het paard.

Bron:

©AnimalsToday.nl Jennie Cools

Gerelateerde berichten