Grootschalige zwendel met afgedankte paarden, waaronder renpaarden die door valse paspoorten en chips alsnog naar de slacht gaan, heeft geleid tot 24 politie-invallen in heel Europa waarvan 7 in Nederland. Er zou sprake zijn van een crimineel netwerk, waarover in 2024 al veel bekend werd dankzij onderzoek door House of Animals en de Ierse televisie. Het vlees van afgedankte renpaarden mag niet in menselijk voedsel terechtkomen, maar dat is mogelijk wel gebeurd.

Het Ierse tv-programma RTÉ Investigates en het Nederlandse House of Animals verzamelden veel bewijsmateriaal dat afgedankte Ierse en Britse renpaarden massaal op transport gaan naar het Europese vasteland en daar in het slachthuis belanden. Dit is illegaal, want door resten van medicatie en antibiotica staat vlees van racepaarden te boek ongeschikt voor menselijke consumptie. Maar door fraude is dat mogelijk wel gebeurd, wat leidde tot 24 politie-invallen in heel Europa, waarvan 7 in Nederland.
Er is nog niet bekendgemaakt of het vlees van de afgedankte renpaarden daadwerkelijk in de menselijke voedselketen belandde, maar niets bewijst het tegendeel. De Belgische voedselwaakhond FAVV onderzoekt nog of het vlees in Nederland, dan wel elders in Europa door mensen is gegeten.

Afgedankte renpaarden
Zodra racepaarden niet meer winnen of te duur zijn om te verzorgen, worden ze zonder pardon afgedankt. Het onderzoek van House of Animals en RTÉ Investigates toonde aan dat Ierse en Britse renpaarden met een valse identiteit en een ‘schoon’ paspoort op transport gaan naar andere Europese landen, om daar alsnog in het slachthuis te belanden. Nederlandse paardenhandelaren zouden daarbij een belangrijke rol spelen. Ierland kondigde aan dat de zaak tot op de bodem werd uitgezocht en de NVWA liet aan House of Animals weten dat er een strafrechtelijk onderzoek plaatsvond.
.
Afgedankte Ierse racepaarden komen via Nederland in voedselketen (video)
Crimineel netwerk
Het onderzoek van House of Animals toonde ook aan dat een crimineel netwerk van paardenhandelaren misbruik maakt van ‘lakse’ regelgeving in de landen waar ze actief zijn. Terwijl een afgedankt renpaard financieel niets meer waard is, kan een ‘vleespaard’ zomaar 1500 euro opleveren. Veel afgedankte racepaarden gaan naar Spanje, Italië en Polen voor de slacht. Slachthuizen daar kunnen niet verifiëren bij andere landen of de identiteit van de paarden wel klopt. Zo worden ‘vuile’ paarden ‘witgewassen’ via België en Nederland en op papier alsnog geschikt gemaakt voor de slacht. Dit vermoeden is inmiddels ook door Europol bevestigd.
.
Fraude met racepaardenvlees tot op bodem uitgezocht in Ierland
De verdachten
De 24 invallen door in totaal 200 agenten waren in Ierland, Nederland, België en Frankrijk. Zeven huiszoekingen door de NVWA Inlichtingen- en Opsporingsdienst vonden plaats in Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland. Daarbij zijn ruim duizend paarden in beslag genomen en 100.000 euro aan contant geld. In buurland België zijn drie verdachten opgepakt. Over hun identiteit is officieel niets bekendgemaakt.
House of Animals ontdekte tijdens het eigen onderzoek dat in vrachtpapieren als eindbestemming een bekende Nederlandse paardenhandelaar uit Oostwold stond. Daarna was de organisatie getuige van een transport van paarden uit Ierland naar Rotterdam, die op het moment van uitladen al meer dan 30 uur onderweg waren. Dat is in strijd met de Europese transportverordening. Een eerder veroordeelde paardenhandelaar zou ook in beeld zijn als een van de fraudeurs.

Karen Soeters van House of Animals is zeer tevreden over de invallen en aanhoudingen:
“Internationale onderzoeken nemen veel tijd in beslag en wij bij House of Animals hielden na 2024 onze adem in wat er ging gebeuren. Ook hier is de eeuwige drijfveer geld, waardoor eerst de dieren het slachtoffer werden en vervolgens de gezondheid van mensen mogelijk in gevaar is gebracht.”
Soeters waarschuwt echter dat de ‘race’ nog niet is gelopen:
“We vrezen wel dat dit slechts het tipje is van de ijsberg. Waar geld te verdienen valt weet je dat sommige paardenhandelaren het niet nauw nemen met de regels. Na een straf voor soortgelijke feiten gaan ze gewoon weer door, want deze illegale handel loont nou eenmaal. Laten we hopen dat de invallen van gisteren het einde van deze criminele praktijken hebben aangekondigd.”
House of Animals is bezig om te achterhalen welke Nederlandse paardenhandelaren en slachthuizen betrokken zijn bij de fraude. Daarover maakt de organisatie later meer bekend.
Bekijk hieronder de onthullende reportage uit 2024 van House of Animals, die uiteindelijk veel teweegbracht:
.
.
Bronnen:
- NOS
- Nu.nl
- Lees ook op AnimalsToday (2024): Sterke stijging afgedankte en geslachte Ierse renpaarden
.
©AnimalsToday.nl BVR
Gerelateerde berichten
Strijd mee tegen dierenleed!
Europese invallen om slachtfraude met afgedankte renpaarden



